Hip Hop Invades Austin Texas for SXSW

Hip Hop Invades Austin Texas for SXSW

    The annual SXSW MUSIC AND MEDIA CONFERENCE is about to start. The new legendary festival features a showcase of more than 1,800 musical acts from all music genres. Artists from around the globe will soon perform on over eighty stages in downtown Austin TEXAS.

    We went ahead and put together the entire HIP HOP lineup at SXSW for all those who want to attend. Lots of the upcoming rappers like Asher Roth, B.o.B., Charles Hamilton, The Knuxx and Kid Cudi will all be performing along with legendary Texas rapper Bun B, of UGK.

    Click Here For A Complete SXSW Listing


    The annual SXSW MUSIC AND MEDIA CONFERENCE is about to
start. The new legendary festival features a showcase of more than
1,800 musical acts from all music genres. Artists from around the globe
will soon perform on over eighty stages in downtown Austin TEXAS.

    We went ahead and put together the entire HIP HOP lineup at SXSW
for all those who want to attend. Lots of the upcoming rappers like Asher Roth, B.o.B., Charles Hamilton, The Knuxx and Kid Cudi will all be performing along with legendary Texas rapper Bun B, of UGK.

Wednesday March 18th

Back Alley Social Club — Agency Group Presents
1:15 a.m. – 2:00 a.m. Zion I (Oakland, CA)
12:30 a.m. – 1:00 a.m. – Brother Ali (Minneapolis, MN)
11:45 p.m. – 12:15 a.m. – Charles Hamilton (New York, NY)
11:00 p.m. – 11:30 p.m. – Grouch & Eligh (Los Angeles, CA)
10:20 p.m. – 10:50 p.m. – Blue Scholars (Seattle, WA)
9:50 p.m. – 10:15 p.m. – Blu & Exile (Los Angeles, CA)
9:10 p.m. – 9:40 p.m. – Common Market (Seattle, WA)
8:30 p.m. – 9:00 p.m. – U-N-I (Inglewood, CA)
8:00 p.m. – 8:25 p.m. – Doomtree (Minneapolis, MN)

Barcelona
1:00 a.m. – 1:40 a.m. – Skibunny (Belfast, Ireland)
12:00 a.m. – 12:40 a.m. – The Wong Boys (Silkeborg, Denmark)
11:00 p.m. – 11:40 p.m. – Round Table Knights (Bern, Switzerland)
10:00 p.m. – 10:40 p.m. – Ceeplus (Houston, TX)
9:00 p.m. – 9:40 p.m. – DJ Sun (Houston, TX)
8:00 p.m. – 8:40 p.m. – Richard Henry (Austin, TX)

Fuze
1:15 a.m. – 2:00 a.m. – Fat Pimp (Dallas, TX)
12:45 a.m. – 1:05 a.m. – Magno (Houston, TX)
12:15 a.m. – 12:35 a.m. – Tum Tum (Dallas, TX)
11:45 p.m. – 12:05 a.m. – Blofly (Dallas, TX)
11:15 p.m. – 11:35 p.m. – Gerald G (Austin, TX)
10:45 p.m. – 11:05 p.m. – Money Waters (Dallas, TX)
10:15 p.m. – 10:35 p.m. – Paul Couture (Austin, TX)
9:45 p.m. – 10:05 p.m. – Money (Houston, TX)
9:15 p.m. – 9:35 p.m. – Loudmouf (Austin, TX)
8:30 p.m. – 9:00 p.m. – Dred Skott (Austin, TX)
8:00 p.m. – 8:20 p.m. – T-Solo (Austin, TX)

DJ for the Night Wes Sanders — Mohawk Inside -Anticon/Ghostly International Presents
1:00 a.m. – 2:00 a.m. – Themselves (Oakland, CA)
11:40 p.m. – 12:40 a.m. – The Chap (London, England)
11:10 p.m. – 11:30 p.m. – Yoni Wolf (of Why?) (Oakland, CA)
10:30 p.m. – 11:00 p.m. – Dosh (Minneapolis, MN)
9:40 p.m. – 10:10 p.m. – Anathallo (Chicago, IL)
9:00 p.m. – 9:30 p.m. – Michna (Brooklyn, NY)
8:10 p.m. – 8:40 p.m. – Restiform Bodies (Oakland, CA)
7:30 p.m. – 8:10 p.m. – Christopher Willits (San Francisco, CA)

Mohawk Outside — Bavu’s Revue & The Bloom Effect Present SXSW SOUL
1:00 a.m. – 2:00 a.m. – MOJOE (San Antonio, TX)
12:00 a.m. – 12:40 a.m. – Maya Azucena (Brooklyn, NY)
11:00 p.m. – 11:40 p.m. – Bavu Blakes & the Extra Plairs (Austin, TX)
10:00 p.m. – 10:40 p.m. – Wayna (Washington, MD)
9:00 p.m. – 9:40 p.m. – Kendra Ross (Brooklyn, NY)
8:00 p.m. – 8:40 p.m. – Neckbone (Austin, TX)

DJ for the Night – Brett Koshkin of Waxploitation DJ’s (Houston, TX)
Prague
1:00 a.m. – 2:00 a.m. – Grimy Styles (Austin, TX)

Scoot Inn
1:00 a.m. – 2:00 a.m. – Lions (Austin, TX)
12:00 a.m. – 12:40 a.m. – Easy Action (Detroit, MI)
11:00 p.m. – 11:40 p.m. – When Dinosaurs Ruled the Earth (Austin, TX)
10:00 p.m. – 10:40 p.m. – Complete (Ft. Worth, TX)
9:00 p.m. – 9:40 p.m. – Homopolice (Houston, TX)
8:00 p.m. – 8:40 p.m. – No Comply (Memphis, TN)

Speakeasy Kabaret
1:00 a.m. – 1:40 a.m. – Brick Bandits (Newark, NJ)
12:00 a.m. – 12:40 a.m. – Cobra Krames (Brooklyn, NY)
11:00 p.m. – 11:40 p.m. – Willy Joy (Chicago, IL)
10:00 p.m. – 10:40 p.m. – DJ Eleven (Brooklyn, NY)
9:00 p.m. – 9:40 p.m. – Bird Peterson (Austin, TX)
8:00 p.m. – 8:40 p.m. – DJ Mel (Austin, TX)

Stubb’s
8:00 p.m. – 8:40 p.m. – Janelle Monae (Atlanta, GA)

Thursday March 19th

Ace’s Lounge
Rob da Bank Presents
1:00 a.m. – 1:40 a.m. – Kid Cudi (Cleveland, OH)
12:00 a.m. – 12:40 a.m. – Rye Rye (Baltimore, MD)

 

Austin Music Hall
12:40 a.m. – ? – Big Boi of Outkast (Atlanta, GA)
11:50 p.m. – 12:20 a.m. – Dallas Austin (Atlanta, GA)
11:10 p.m. – 11:30 p.m. – Whole Wheat Bread (Jacksonville, FL)
11:00 p.m. – 11:05 p.m. – Janelle Monae (Atlanta, GA)
9:20 p.m. – The London Souls (Brooklyn, NY)
8:20 p.m. – 9:00 p.m. – K’naan (Toronto, ON)
7:30 p.m. – 8:00 p.m. – Colin Munroe (Toronto, ON)

Back Alley Social Club
1:10 a.m. – 2:00 a.m. – Tanya Morgan (Brooklyn, NY)
12:30 a.m. – 1:00 a.m. – Myka 9 (Los Angeles, CA)
11:50 p.m. – 12:20 p.m. – Pacific Division (Los Angeles, CA)
11:15 p.m. – 11:45 p.m. – AwkQuarius (Dallas, TX)
10:45 p.m. – 11:05 p.m. – Yak Ballz (Edison, NJ)
10:10 p.m. – 10:40 p.m. – Foreign Legion (Oakland, CA)
9:40 p.m. – 10:00 p.m. – David Dallas (Auckland, NZ)
9:15 p.m. – 9:35 p.m. – Eyeris (Austin, TX)
8:30 p.m. – 9:00 p.m. – KJ Hines (Austin, TX)
8:00 p.m. – 8:30 p.m. – Superstar DJ’s (Austin, TX)
DJ’s for the Night: Superstar DJ’s

Beauty Bar Backyard
12:00 a.m. – 1:00 a.m. – Radioclit (London, England)

Dirty Dog Bar
11:00 p.m. – 11:40 p.m. – 8Ball & MJG (Memphis, TN)
10:00 p.m. – 10:40 p.m. – Free Sol (Memphis, TN)
8:15 p.m. – 8:45 p.m. – Al Kapone (Memphis, TN)

Fuze
1:15 a.m. – 2:00 a.m. – Kiotti (Houston, TX)
12:40 a.m. – 1:10 a.m. – Play-N-Skillz (Dallas, TX)
12:15 a.m. – 12:35 a.m. – Superstar (Dallas, TX)
11:45 p.m. – 12:05 a.m. – Boogie Waters (West Palm Beach, FL)
11:15 p.m. – 11:35 p.m. – Question (San Antonio, TX)
10:45 p.m. – 11:05 p.m. – Da C.O.D. (Austin, TX)
10:15 p.m. – 10:35 p.m. – Pimpin’ Pen (Austin, TX)
9:45 p.m. – 10:05 p.m. – Ryno (Austin, TX)
9:15 p.m. – 9:35 p.m. – Lowkey of Southbound (Austin, TX)
8:45 p.m. – 9:05 p.m. – P-L-A (Austin, TX)
8:15 p.m. – 8:40 p.m. – Loot feat. Turnstylz (New York, NY)
DJ for the night – DJ Grip

Habana Bar Backyard
Rhymesayers Presents

1:30 a.m. – 2:00 a.m. – BK One (Minneapolis, MN)
12:45 a.m. – 1:15 a.m. – Freeway & Jake One (Philadelphia, PA/Seattle, WA)
12:00 a.m. – 12:35 a.m. – Brother Ali (Minneapolis, MN)
11:15 p.m. – 11:45 p.m. – P.O.S (Minneapolis, MN)
10:30 p.m. – 11:05 p.m. – Eyedea & Abilities (St. Paul, MN)
10:00 p.m. – 10:20 p.m. – Abstract Rude (Los Angeles, CA)
9:30 p.m. – 9:50 p.m. – I Self Devine (Minneapolis, MN)
9:00 p.m. – 9:20 p.m. – Toki Wright (Minneapolis, MN)
8:00 p.m. -9:00 p.m. – Plain Ole Bill (Minneapolis, MN)

The Independent
LA Record Presents

1:00 a.m. – 2:00 a.m. – Blu & Exile (Los Angeles, CA)
12:00 a.m. – 12:40 a.m. – Busdriver (Los Angeles, CA)

Karma Lounge
MusicNMind Presents

1:00 a.m. – 2:00 a.m. – Camp Lo (Bronx, NY)
12:15 a.m. – 12:45 a.m. – U-N-I (Inglewood, CA)
11:30 p.m. – 12:00 a.m. – Arts the Beat Doctor (Utrecht, Netherlands)
11:00 p.m. – 11:20 p.m. – In Stereo (Perceptie en Kapabel) (Utrecht, Netherlands)
10:30 p.m. – 10:50 p.m. – Set for Life / Dok Holiday (Austin, TX)
10:00 p.m. – 10:20 p.m. – Public Offenders (Austin, TX)
9:35 p.m. – 9:55 p.m. – Truthlive (Berkeley, CA)
9:10 p.m. – 9:30 p.m. – Kriminals (Austin, TX)
8:30 p.m. – 9:00 p.m. – Dubb Sicks (Odessa, TX)
8:00 p.m. – 8:20 p.m. – Clemits (Austin, TX)
DJ for the Night – DJ Notion (Austin, TX)

Opal Divine’s
12:00 a.m. – 2:00 a.m. – Flosstradamus (Chicago, IL)

Pangaea
1:00 a.m. – 2:00 a.m. – Shwayze (Malibu, CA)
12:00 a.m. – 12:40 a.m. – LMFAO (Los Angeles, CA)
11:00 p.m. – 11:40 p.m. – J*Davey (Los Angeles, CA)
DJ Clinton Sparks Between Sets

Scoot Inn
Blacksmith Presents

1:10am – 2:00am – Finale Special Guest
12:10 a.m. – 1:10 a.m. – Reflection Eternal – Talib Kweli & Hi Tek (New York/Ohio)
11:25 p.m. – 12:10 p.m. – Jean Grae (Brooklyn, NY)
11:00 p.m. – 11:25 p.m. -John Forte (New York, NY)
10:30 p.m. – 11.00 p.m. – Idle Warship (Brooklyn, NY)
10:00 p.m. – 10:30 p.m – Strong Arm Steady (Los Angeles, CA)
9:30 p.m. – 10:00 p.m. – Blu (Los Angeles, CA)
9:00 p.m. – 9:30 p.m. – The Cataracs (Berkeley, CA)
8:30 p.m. – 8:50 p.m. – The Kid Daytona (Bronx, NY)
8:00 p.m. – 8:20 p.m. – Homeboy Sandman (New York, NY)
Hosted by Peter Rosenberg of Hot 97 / Rosenbergradio.com

Speakeasy Kabaret
1:00 a.m. – 2:00 a.m. – Amplive (San Francisco, CA)
12:00 a.m. – 12:40 a.m. – Alex Smoke (Glasgow, Scotland)
11:00 p.m. – 11:40 p.m. – Tuh-nie (Austin, TX)
10:00 p.m. – 10:40 p.m. – YPPAH (Houston, TX)
9:00 p.m. -9:40 p.m. – Shuttle (Boston, MA)
8:00 p.m. – 8:40 p.m. – Guillamino (Barcelona, Spain)

Vice
1:00 a.m. – 2:00 a.m. – Easy Star All Stars (New York, NY)
12:00 a.m. – 12:40 a.m. – Kraak & Smaak (Leiden, The Netherlands)
11:00 p.m. – 11:40 p.m. – Yarah Bravo (New York, NY)
10:00 p.m. – 10:40 p.m. – Flynn & Pigeon John are Rootbeer (Los Angeles, CA)
9:00 p.m. – 9:40 p.m. – Outasight (New York, NY)
8:00 p.m. – 8:40 p.m. – Vince P (Chicago, IL)

Friday March 20th

Austin Music Hall
12:00 a.m. – ? – Devo (Los Angeles, CA)
11:00 p.m. – 11:40 p.m. – Tricky (Los Angeles, CA)

 

Back Alley Social Club
1:15 a.m. – 2:00 a.m. – Busdriver (Los Angeles, CA)
12:30 a.m. – 1:00 a.m. – Brother Reade (Winston Salem, NC)
12:00 a.m. – 12:20 a.m. – Mickey Factz (Bronx, NY)
11:30 p.m. – 11:50 p.m . – Rob Quest (Houston, TX)
11:00 p.m. – 11:20 p.m. – Son of Light (Oslo, Norway)
10:30 p.m. – 10:50 p.m. – Zeale (Austin, TX)
10:00 p.m. – 10:20 p.m. – Crew 54 (Killeen, TX)
9:30 p.m. – 9:50 p.m. – Wildchild (Oxnard, CA)
9:00 p.m. – 9:20 p.m. – J. Kapone (Austin, TX)
8:30 p.m. – 8:55 p.m. – Flynn D (Austin, TX)
8:00 p.m. – 8:30 p.m. – DJ Tommy Tee (Oslo, Norway)
DJ’s for the night Tommy Tee & Superstar DJ’s

BD Rileys
1:00 a.m. – 2:00 a.m. – The Trade feat. Leah Alvarez (Houston, TX)
12:00 a.m. – 12:40 a.m. – Eol Trio (Paris, France)
11:00 p.m. – 11:40 p.m. – Kam Franklin (Houston, TX)
10:00 p.m. – 10:40 p.m. – Akina Adderley & The Vintage Playboys (Austin, TX)
9:00 p.m. – 9:40 p.m. – Nakia & His Southern Cousins (Austin, TX)
8:00 p.m. – 8:40 p.m. – LZ Love (Austin, TX)

Beauty Bar
AM Only Presents:

1:00 a.m. – 2:00 a.m. – DJ Craze (Miami, FL)
12:00 a.m. – 1:00 a.m. – Klever (Atlanta, GA)
11:00 p.m. – 12:00 a.m. – Tittsworth (Washington, DC)
10:00 p.m. – 11:00 p.m. – Nadastrom (Washington, DC)
9:15 p.m. – 9:45 p.m. – Kill the Noise (Rochester, NY)
8:35 p.m. – 9:10 p.m. – DJ Ayres & Nick Catchdubs (New York, NY)
8:00 p.m. – 8:30 p.m. – Classixx (Los Angeles, CA)

Club 115
Heavy Metal Islam Presents

11:00 p.m. – 11:40 p.m. – Mohammed Al Farra of Palestinian Rapperz (Gaza, Palestine)

Club De Ville
Biz 3 Presents

1:00 a.m. – 2:00 a.m. – Kid Sister (Chicago, IL)
12:30 a.m. – 12:50 a.m. – Asher Roth (Morrisville, PA)
12:00 a.m. – 12:20 a.m. – Lady Sovereign (London, England)
11:30 p.m. – 11:50 p.m. – Thunderheist (Toronto, ON)
11:00 p.m. – 11:20 p.m. – Amanda Blank (Philadelphia, PA)
10:30 p.m. – 10:50 p.m. – Mapei (Stockholm, Sweden)
10:00 p.m. – 10:20 p.m. – Cage (New York, NY)
9:30 p.m. – 9:50 p.m. – These Are Powers (Brooklyn, NY)
8:45 p.m. – 9:15 p.m. – Hollywood Holt (Chicago, IL)
8:00 p.m. – 8:30 p.m. – Chin Chin (Brooklyn, NY)

Music Gym Outside

Canadian Hip-Hop All Stars
12:30 a.m. – 1:00 a.m. – Classified (Enfield, NS)
11:55 p.m. – 12:25 a.m. Shad (London, ON)
11:15 p.m. – 11:45 p.m. – Josh Martinez (Vancouver, BC)
10:40 p.m. – 11:10 p.m. – Moka Only + Def 3 (Regina, SK)
10:00 p.m. – 10:30 p.m. – Keys & Krates (Toronto, ON)
9:30 p.m. – 9:50 p.m. – Grand Analog (Winnipeg, MB)
9:00 p.m. – 9:20 p.m. – More or Les (Montreal, QC)
8:30 p.m. – 8:50 p.m. – D.O. (Toronto, ON)
8:00 p.m. – 8:30 p.m. – Peer Pressure DJ’s (Montreal, QC)
DJ’s for the night Peer Pressure
Hosted by Will Strickland of the Urban Music Association of Canada

Prague
1:00 a.m. – 2:00 a.m. – MC Lars (Carmel Valley, CA)
12:10 a.m. – 12:40 a.m. – Lord T & Eloise (Memphis, TN)
11:15 p.m. – 11:55 p.m. – MC Frontalot (Brooklyn, NY)
10:30 p.m. – 11:00 p.m. – Jesse Dangerously (Ottawa, ON)
9:50 p.m. – 10:20 p.m. – Terp 2 It (Austin, TX)
9:20 p.m. – 9:40 p.m. – Tunnel Clones (Memphis, TN)
8:45 p.m. – 9:10 p.m. – Phranchyze (Austin, TX)
8:00 p.m. – 8:30 p.m. – B L A C K I E (LaPorte, TX)

Scoot Inn
Ubiquity / Wax Poetics Presents:

12:00 a.m. – 1:00 a.m. – Brownout (Austin, TX)
11:00 p.m. – 11:40 p.m. – Chin Chin (Brooklyn, NY)
10:00 p.m. – 10:40 p.m. – H.I.S.D. (Hueston, TX)
9:15 p.m. – 9:50 p.m. – Mayer Hawthorne & The County (Ann Arbor, MI)
8:40 p.m. – 9:00 p.m. – Damon Aaron (Los Angeles, CA)
8:00 p.m. – 8:30 p.m. – The Juggs (Brooklyn, NY)
DJ’s for the night Chicken George & J. Boogie

Stubb’s
??? – DJ Shadow (San Francisco, CA)

Vice
10:00 p.m. – 10:40 p.m. – Jokers of the Scene (Ottawa, ON, Canada)

Saturday March 21st

Auditorium Shores
7:00 p.m. – 7:40 p.m. – Cannabinoids featuring Erykah Badu (Dallas, TX)

 

Austin Music Hall
1:00 a.m. – 2:00 a.m. – Dead Prez (Brooklyn, NY)
12:35 a.m. – 12:55 a.m. – Bazaar Royale (Brooklyn, NY)
12:10 a.m. – 12:25 a.m. – Rick Ross (Miami, FL)
11:30 p.m. – 12:00 a.m. – Bun B (Port Arthur/Houston, TX)
10:55 p.m. – 11:20 p.m. – B.o.B (Atlanta, GA)
10:25 p.m. – 10:45 p.m. – Kidz In The Hall (Chicago, IL)
10:00 p.m. – 10:20 p.m. – Mistah FAB (Oakland, CA)
9:20 p.m. – 9:50 p.m. – Killer Mike (Atlanta, GA)
8:55 p.m. – 9:15 p.m. – Balance (Oakland, CA)
8:25 p.m. – 8:45 p.m. – Al Kapone (Memphis, TN)
8:00 p.m. – 8:15 p.m. – Damm D (Shreveport, LA)
7:15 p.m. – 7:45 p.m. – Free Sol (Memphis, TN)
DJ’s for the Night – Beverly Bond & Rapid Ric
Hosted by Michael Watts of the Swisha House

Back Alley Social Club
1:00 a.m. – 2:00 a.m. – Mr. Lif (Philadelphia, PA)
12:15 a.m. – 12:45 a.m. – Pigeon John (Los Angeles, CA)
11:40 p.m. – 12:10 a.m. – Invincible (Detroit, MI)
11:00 p.m. – 11:30 p.m. – Buff1 (Ann Arbor, MI)
10:30 p.m. – 11:00 p.m. – Now On (Los Angeles, CA)
10:00 p.m. – 10:20 p.m. – A-Alikes (Brooklyn, NY)
9:30 p.m. – 9:50 p.m. – Bomani Armah & Project Mayhem (Washington, DC)
9:00 p.m. – 9:20 p.m. – Truth Universal (New Orleans, LA)
8:30 p.m. – 8:50 p.m. – Blacklisted Individuals (Austin, TX)
8:00 p.m. – 8:30 p.m. – Poetic Pilgrimage (London, England)

Barcelona
12:30 a.m. – 1:00 a.m. – GLC (Chicago, IL)
11:45 p.m. – 12:15 a.m. – Reef the Lost Cauze (Philadelphia, PA)
11:10 p.m. – 11:40 p.m. – Binary Audio Misfits (Toulouse, France / San Marcos, TX)
10:40 p.m. – 11:00 p.m. – Perseph One (Houston, TX)
10:00 p.m. – 10:30 p.m. – The Chicharones (Portland, OR/Vancouver, BC, Canada)
9:40 p.m. – 10:00 p.m. – Gigantics (Seattle, WA)
9:10 p.m. – 9:30 p.m. – Pale Soul (Portland, OR)
8:45 p.m. – 9:05 p.m. – Pugs Atomz (Chicago, IL)
8:15 p.m. – 8:35 p.m. – KB the Boo Bonic (Austin, TX)

Buffalo Billiards
1:00 a.m. – 2:00 a.m. – Black Joe Lewis & the Honeybears (Austin, TX)
12:00 a.m. – 12:40 a.m. – Solange & the Hadley Street Players (Houston, TX)
11:00 p.m. – 11:40 p.m. – Pete Philly & Perquisite (Amsterdam, The Netherlands)
10:00 p.m. – 10:40 p.m. – Amanda Diva (New York, NY)
9:00 p.m. – 9:40 p.m. – Zaki Ibrahim (Toronto, ON)
8:00 p.m. – 8:40 p.m. – The Shitsez (Oslo, NO)
Carver Museum (SATURDAY AFTERNOON SHOW)

DaSouth.com Presents Holy Hip-Hop!
1:00 p.m. – 1:20 p.m. – B.L.U.E. (Houston, TX)
1:25 p.m. – 1:45 p.m. – Dooney Da Priest (Dallas, TX)
1:50 p.m. – 2:10 p.m. – The Warriors ATX (Austin, TX)
2:15 p.m. – 2:35 p.m. – Kaboose (Houston, TX)
2:40 p.m. – 3:00 p.m. – RedCloud (Houston, TX)
3:05 p.m. – 3:25 p.m. – Braille (Portland, OR)
3:30 p.m. – 4:25 p.m. – The Much Luvv Fam – Tre9, S..O.M., Cy, Von Won, & Gifted (Houston, TX)
4:30 p.m. – 5:00 p.m. – Lecrae (Memphis, TN)
Hosted by DJ D-Lite
DJ Promote in between sets

Friends
1:00 a.m. – 2:00 a.m. – Chavy Boys (Baltimore, MD)
12:00 a.m. – 12:40 a.m. – Emynd & Bo Bliz (Philadelphia, PA)
11:00 p.m. – 11:40 p.m. – Cousin Cole (Brooklyn, NY)
10:00 p.m. – 10:40 p.m. – Blaqstarr with DJ Low Budget (Baltimore, MD)
8:00 p.m. – 10:00 p.m. – Nadastrom (Washington, DC)
DJ’s will rotate throughout the night.

Opal Divines
1:00 a.m. – 1:40 a.m. – Los Bad Apples (Austin, TX)
12:00 a.m. – 12:40 a.m. – Futomomo Satisfaction (Tokyo, Japan)
11:00 p.m. – 11:40 p.m. – The Pepper Pots (Girona, Spain)
10:00 p.m. – 10:40 p.m. – Café Funque (Rio de Janeiro, Brazil)
9:00 p.m. – 9:40 p.m. – Paolo “Apollo” Negri (Milan, Italy)
8:00 p.m. – 8:40 p.m. – Diplomats of Solid Sound (Iowa City, IA)

Scoot Inn
Strange Famous Presents

1:00 a.m. – 2:00 a.m. – Sage Francis (Providence, RI)
12:20 a.m. – 12:50 a.m.- Sleep (Portland, OR)
11:50 p.m. – 12:15 a.m. – B. Dolan (Providence, RI)
11:00 p.m. – 11:40 p.m. – Buck 65 (Halifax, NS)
10:20 p.m. – 10:50 p.m. – Dan le sac Vs. Scroobius Pip (Stanford Le Hope, England)
9:45 p.m. – 10:10 p.m. – 2Mex (Los Angeles, CA)
9:15 p.m. – 9:35 p.m. – Prolyphic (Providence, RI)
8:50 p.m. – 9:10 p.m. – Cecil Otter (Minneapolis, MN)
8:30 p.m. – 8:45 p.m. – Jared Paul (Providence, RI)
8:00 p.m. – 8:30 p.m. – DJ Jester the Filipino Fist (and between sets)

Speakeasy
XLR8R Presents

1:00 a.m. – 2:00 a.m. – Megasoid (Montreal, QC)
12:00 a.m. – 1:00 a.m. – Skratch Bastid (Montreal, QC)
11:00 p.m. – 11:40 p.m. – XRABIT + DMG$ (Houston, TX)
10:00 p.m. – 10:40 p.m. – edit (of the Glitch Mob) (Los Angeles, CA)
9:00 p.m. – 9:40 p.m. – Machinedrum (Brooklyn, NY)
8:00 p.m. – 8:40 p.m. – Nosaj Thing (Los Angeles, CA)

Vice
12:00 a.m. – 12:40 a.m. – Janelle Monae (Atlanta, GA)
11:00 p.m. – 11:40 p.m. – The Knux (New Orleans, LA)
10:00 p.m. – 10:40 p.m. – Asher Roth (Morrisville, PA)

CLICK HERE FOR FULL SXSW SCHEDULE

Share this story
Rap Related Stories
Leave Your Comment
Rap Related Songs & Videos